Sławni z wizytą


Ojciec Święty Jan Paweł II

Ojciec Święty Jan Paweł II
odwiedził Niepokalanów w 1983 roku. Ale nie każdy wie, że Karol Wojtyła jeszcze jako ksiądz był w Szymanowie w 1956 roku. Odprawiał tam rekolekcje. Odsyłam i zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu na ten temat pt. 'Siostra Bernardy'. Informację o tym i o drodze 'z przygodami' Karola Wojtyły, ze stacji do Szymanowa, jak pisze Siostra, znajdziemy także w 'Kalendarium życia Karola Wojtyły' (Kraków 1983, Znak s. 141) autorstwa ks. Adama Bonieckiego.
Tomasz Donat

Kard. Ratzinger

W Gościu Niedzielnym z 28 maja 2006 (dodatek Gość Warszawski) znajdziemy informację o tym, że Papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Polski nie nawiedził Niepokalanowa. To fakt, ale to nie znaczy, że nigdy nie był w Niepokalanowie. Kard. Ratzinger odwiedził Niepokalanów podczas rewizyty biskupów niemieckich w 1980 roku. O czym świadczy zdjęcie archiwalne autorstwa Ryszarda Rzepeckiego, zamieszczone we wspomnianym numerze Gościa Niedzielnego.
Tomasz Donat

Maksymilian Kolbe

Założyciel Niepokalanowa, Rycerstwa Niepokalanej, pomysłodawca i wydawca Rycerza Niepokalanej, Rycerzyka Niepokalanej, pomysłodawca Radio Niepokalanów, człowiek oddany przez całe swoje życie Maryji. Zmarł w wigilię Wniebowzięcia Matki Bożej, 14 sierpnia 1941 r dobity przez Niemcy zastrzykiem fenolu w obozie Oświęcimskim. 10 października 1982 r. Ojciec św. Jan Paweł II dodał O. Maksymiliana Kolbego do grona Świętych Męczenników.
MJ

Mścisław Rostropowicz

27 kwietnia 2007, dokładnie miesiąc po swoich 80. urodzinach zmarł Mścisław Rostropowicz, wybitny rosyjski dyrygent, wiolonczelista, pedagog i obrońca praw człowieka. Człowiek ten przez długie lata, aż do upadku komunizmu walczył z reżimem sowieckim. Pracując i koncertując w ZSRR angażował się w działania na rzecz wolności słowa i wolności sztuki. Walczył o demokratyczne wartości. Za swoją działalność, a głównie za wsparcie udzielone pisarzowi Aleksandrowi Sołżenicynowi zmuszony był do udania się w 1975r. na emigracje. Był dyrektorem artystycznym National Symphony Orchestra w Waszyngtonie w USA. W 1984 otrzymał nagrodę Grammy. Do Moskwy wrócił 6 lutego 2007r. i tu spędził ostatnie dni swojego życia.
Warty uwagi jest fakt, że ojciec wiolonczelisty Leopold był Polakiem, a rodzina Rostropowicza wywodzi się z miejscowości Skotniki w gminie Teresin, gdzie mieści się rodzinny dworek. Natomiast na cmentarzu w pobliskim Mikołajewie znajduje się ich grobowiec. Dyrygent w czasie podróży do Polski odwiedził Skotniki. Jak sam twierdzi: „z radością zobaczyłem, ze stoi dom mojej rodziny. Chciałbym jeszcze raz odwiedzić Skotniki..”
Źródła: wikipedia.org; http://listserv.buffalo.edu/cgi-bin/wa?A2=ind0211c&L=poland-l&T=0&P=15054; PAP
MJ

Józef Chełmoński

"(...)Chełmoński, przez krótki okres czasu mieszkał w jednym z domów w Szymanowie. Mieszkał tam także brat malarza. Jego ojciec z kolei został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pawłowicach. Dodajmy także, że w jednym z kościołów na terenie gminy znajduje się prawdziwa perełka polskiego malarstwa – obraz przedstawiający Świętego Bartłomieja, namalowany przez Józefa Chełmońskiego w 1905 roku. "
Źródło: http://exmedia.nazwa.pl/soch/index.php?nazwa=dane_aktualnosci&id_ak=7004
MJ