Segregacja śmieci


Wspomagamy młodzieżową inicjatywę polegającą na przywróceniu koszy na śmieci na ulicach Teresina. Pragniemy także rozpocząć akcję informacyjną uświadamiającą mieszkańców jak powinni reagować na wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych oraz informującą o konieczności segregacji śmieci.

Segregacja śmieci

W Polsce co roku powstaję około 130 mln ton odpadów. Aktualnie na jednego mieszkańca przypada już prawie 2 m3 odpadów komunalnych. Wolne miejsce na wysypiskach bardzo szybko się kurczy. Pojawia się problem lokalizacji kolejnych wysypiska. Jednocześnie tylko niewielki procent śmieci jest poddawany ponownemu przetworzeniu, głównie z powodu braku segregacji i wyspecjalizowanych zakładów. Według serwisu pesk.org.pl:

  • 26,8% naszych śmieci to resztki artykułów spożywczych, które mogłyby zamiast zajmować miejsce na wysypiskach użyźnić glebę ekologicznych gospodarstw.

  • 14,6% to papier i 4,1% tektura, produkty z których można wytworzyć chociażby papier toaletowy, ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne, produkty w 100 procentach ekologiczne. Niestety zakładów zajmujących się taką produkcją jest wciąż za mało.

  • 11,2% szkło właściwie w całości może zostać poddane ponownemu przetworzeniu, z roztopionego szkła można formować nowe butelki i inne opakowania szklane

  • 6,1% tworzywa sztuczne, których recykling jest również stosunkowo prosty. „Odpady te podlegają rozdrobnieniu, usuwane są ew. zanieczyszczenia. Produktem końcowym recyklingu jest regranulat, który pod wpływem wysokiej temperatury może być uformowany ponownie w dowolny kształt.” Istotną kwestią jest również to, że ropa z której w głównej mierze powstają tworzywa sztuczne jest surowcem, którego zasoby kurczą się w zastraszającym tempie, dlatego warto zadbać o ponowne użycie tego typu odpadów.

  • 3,9% metale, które mogą być ponownie przetworzone i użyte

  • 2,9% minerały i 1,5% tekstylia, drewno produkty, które można ponownie wykorzystać


Stosując nawet tak uproszczoną segregację można ponownie zagospodarować ponad 2/3 wszystkich wyrzucanych odpadów.

O efektywności segregacji śmieci mogą świadczyć efekty uzyskane w Żywcu. Program segregacji śmieci działa tu od 3 lat i dzięki niemu na wysypisko trafiło o 20% mniej odpadów.

Najwyższy czas zastanowić się nad tym czy chcemy żyć w wielkim śmietniku, zostawiając naszym dzieciom problem setek metrów sześciennych nieprzetworzonych odpadów, czy może już teraz zadbamy o segregacje i ponowne przetworzenie chociaż części z nich.

MJ

Źródła: pesk.org.pl, EKOLA, ECO-KLAN

Na terenie Gminy dostępna jest bezpłatna selektywna zbiórka odpadów. Worki można odbierać u sołtysów danych miejscowości. Mieszkańcy Teresina mogą odbierać worki w Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej przy ul. XX lecia 13, w godzinach od 8.00 do 15.00.