Największy zakon na świecie


Faktem jest, że na terenie naszej Gminy w Niepokalanowie był największy zakon na świecie. W tym czasie Niepokalanów był także największym Wydawnictwem w Polsce.
W grudniu 1927 roku w Niepokalanowie zamieszkali pierwsi franciszkanie. Pod koniec 1928 roku nakład drukowanego już tu 'Rycerza' wynosił ok. 100 000 egzemplarzy. Brakowało rąk do pracy. Pomimo to praca w drukarni trwała nieprzerwanie dzień i noc. Ojciec Maksymilian w maju 1928 roku zamieścił apel w 'Rycerzu', aby kandydaci do życia zakonnego, którzy pragną pracować w zawodzie drukarskim, zgłaszali się do Niepokalanowa.

Oto relacja jednego z braci który przyjechał na apel Ojca Maksymiliana do Niepokalanowa.

'Wysiadłem z pociągu w Szymanowie, rozglądam się wokół.- Gdzie klasztor? ? pytam przechodnia: - O tam! - powiada. Wytężam wzrok, nic nie widzę. Chłop zakuty w kożuch, patrzy na mnie i śmieje się: - Boć to i klasztor nie taki jak w Warszawie. Widzicie tę szopę, w czystym polu? ? Widzę - Ot klasztor. A ta buda, to kaplica. Zimno tu u nich, głodno, ale też i wesoło. Cięgiem się śmieją, a jak przestaną się śmiać , to zaczynają śpiewać??'

W ciągu niecałych dwunastu lat (od 1927 roku do 1939 roku) Niepokalanów stał się największym zakonem na świecie. Przed wybuchem II wojny Niepokalanów liczył 13 księży, 18 kleryków, 122 uczniów Seminarium Misyjnego i 609 braci zakonnych wraz z nowicjuszami. Posiadał własną bocznicę kolejową łączącą Niepokalanów ze stacją Szymanów. Lotnisko które zamierzał wybudować na terenie naszej gminy o. Kolbe na potrzeby Wydawnictwa nie powstało tylko dlatego, że wybuchła II wojna światowa. Dwóch braci na potrzeby przyszłego lotniska odbyło specjalnie w tym celu kurs pilotażu.

Anna i Tomasz Donat

Zdjęcia pochodzą z książki:
Z NIEPOKALANĄ W TRZECIE TYSIĄCLECIE, Grzegorz Gałązka, o. Roman Soczewka, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 1999