Publikacje


„Wydanie świętego Maksymiliana w ręce oprawców” Krzysztof Kąkolewski
W książce wyrazy: Niepokalanów, Teresin, Pałac w Teresinie, padają wielokrotnie. Publikacja ta ma wiele wspólnego z historią naszej gminy. Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie, kto przyczynił się do wydania Świętego w ręce oprawców?
Opisuje m.in. historię „kasjera z Szymanowa”.
Znajdziemy tu także odpowiedzi na inne pytania dotyczące naszej gminy, np. kto w czasie okupacji zarządzał Pałacem Druckich – Lubeckich i kto był częstym gościem w tym Pałacu?
Pozycja dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Teresinie.

Tomasz Donat

"Polska walcząca" t. 1-2, 3-4, 5-6 Jerzy Śląski
W książce znajdziemy m.in. wzmiankę o dwóch najskuteczniejszych akcjach batalionu "Zośka". Jedna z tych akcji to wysadzenie 22.11.1943 r. pod Szymanowem pociągu urlopowego w którego potrzaskanych wagonach zginęło lub odniosło rany ok. 100 Niemców. Akcja dowodził ppor. Andrzej Malinowski, pseudonim "Włodek" ( t.2. Fundament s. 380).
Znajdziemy także dość odważną, ograniczającą się do kilku lakonicznych i na dodatek nie zweryfikowanych przekazów wzmiankę o tym, że o. Maksymilian Kolbe należał do Związku Walki Zbrojnej. Sam autor przyznaje, że informacja ta nie została potwierdzona przez biografów o. Kolbego (t.3. Noc s. 153).

Tomasz Donat

"Zeno nie ma czasu umrzeć" Toru Matsui

Książka oprócz działalności br. Zenona Żebrowskiego w Niepokalanowie, opisuje m.in. w jaki sposób mieszkańcy Teresina i okolic pomagali
w budowie klasztoru.Książkę można nabyć przez Internet w Wydawnictwie Niepokalanów za kwotę 3,00 zł www.niepokalanow.pl

Tomasz Donat

"Armia Krajowa na Ziemi Sochaczewskiej" Zaczkowski, Janicki
Książka opisuje członków Ak na terenie ziemi sochaczewskiej , ich akcje , działania wojenne i pomoc Warszawie wczesie drughiej wojny światowej. Książa zawiera bardziej szczegółowy opis „kasjera z Szymanowa”. Opisane są w niej również działania wojsk AK w okolicach Teresina w trakcie II wojny światowej, w tym opublikowana już na stronie akcja wysadzenia pociągu z amunicją niedaleko stacji kolejowej.
Pozycja ta znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Teresinie.

Tomasz Donat, MJ

Z NIEPOKALANĄ W TRZECIE TYSIĄCLECIE, Grzegorz Gałązka, o. Roman Soczewka
Skarbnica wiedzy o Niepokalanowie, powstaniu klasztoru, jego historii, działalności o. Maksymiliana oraz teraźniejszości. Bogato ilustrowana pięknymi i unikatowymi zdjeciami.

MJ